Junior County Tennis

junior county teams

junior cc

 

County Cup events give players the opportunity to represent their county in team competition in national/regional stages. Events are held at different times of the year and in order to compete players have to be selected by their county.  Dorset also arranges friendly matches against other local counties for players in County Training.

More information on LTA Junior County Cup Events can be found on the LTA website here.

TEAM SELECTION CRITERIA

U8 to U18

2024 County Cup Dates

18U County Cup
Friday 1st to Sunday 3rd March

9U County Cup
Qualifying events: Saturday, 23rd and Sunday, 24th March
Finals: Saturday 20th and Sunday, 21st April

8U County Cup
Saturday, 27th or Sunday, 28th April

14U County Cup
Qualifying events: Saturday, 27th and Sunday, 28th April
Finals: Friday 10th to Sunday 12th May

10U County Cup
Qualifying events: Saturday, 18th and Sunday 19th May
Finals: Saturday, 8th and Sunday, 9th June

11U County Cup
Qualifying events: Saturday, 15th and Sunday, 16th June
Finals: Friday, 5th to Sunday, 7th July

12U County Cup
Qualifying events: Saturday, 14th and Sunday, 15th September
Finals: Friday, 27th to Sunday, 29th September

18u county cup 002

18U Girls County Cup
Friday 1st to Sunday 3rd March

Group 3A
Edgbaston Priory Club, Birmingham
Opposition : Warwickshire, Buckinghamshire, Nottinghamshire

Captains | Jimmy White & Catherine Lawson

Team
Sofia Aquilina
Lola House
Nancy Taylor
Shakira Bettencourt
Sophia Spires
Iraja Nigam
Verity Webber

18U Boys County Cup
Friday 1st to Sunday 3rd March

Group 2B
Wirral Tennis Centre
Opposition : Cheshire, Yorkshire, Cambridgeshire

Captains | Rob Booth & Rob Ringshaw

Team
Callum Matthew
Rafe Samuel
Ambrose Evamy
Taymur Muhammad
Aidan Hewitt
Olivier Paris
Lewis Daniels

9u county cup 002

9U Girls County Cup
Sunday, 24th March

South Group C
Aldershot Tennis Centre
Opposition : Hampshire & Isle of Wight, Berkshire, Wiltshire

9U Boys County Cup
Sunday, 24th March

South Group C
Aldershot Tennis Centre
Opposition : Hampshire & Isle of Wight, Berkshire, Wiltshire

8u county cup 002

8U Girls County Cup
Sunday, 28th April

Group G
David Lloyd Club, Southampton
Opposition : Hampshire & IOW, Wiltshire, South Wales

8U Boys County Cup
Sunday, 28th April

Group G
David Lloyd Club, Southampton
Opposition : Hampshire & IOW, Wiltshire, South Wales

14u county cup 002

14U Girls County Cup
Friday, 10th to Sunday, 12th May

Direct Entry to Finals
Nottingham Tennis Centre,
Opposition : Surrey, Suffolk, Qualifying County from
Play-Off Groups 1A / 1B

14U Boys County Cup
Saturday, 27th and Sunday, 28th April

Play-Off Group 1B
The Weald LTC, Hassocks
Opposition : Cheshire, Warwickshire, Sussex,
Herefordshire & Worcestershire, Hertfordshire

10u county cup 002

10U Girls County Cup
Saturday, 18th and Sunday, 19th May

South Group E
Sherborne LTC
Opposition : Hampshire & IOW, Surrey, Wiltshire

10U Boys County Cup
Saturday, 18th and Sunday, 19th May

South Group C
Royal Wootton Bassett Tennis Club
Opposition : Berkshire, Wiltshire, South Wales

11u county cup 002

11U Girls County Cup
Saturday, 15th and Sunday, 16th June

Details not yet available

11U Boys County Cup
Saturday, 15th and Sunday, 16th June

Details not yet available

12u county cup 002

12U Girls County Cup
Saturday, 14th and Sunday, 15th September

Details not yet available

12U Boys County Cup
Saturday, 14th and Sunday, 15th September

Details not yet available

lta jnr cc 2023

18u girls cc team (1)

18U GIRLS COUNTY CUP | GROUP 4a

Friday, 3rd to Sunday, 5th March 2023
Venue |  Cardiff Met University
Captains | Catherine Lawson, James White

Result | 1st

Team
Sofia, Nancy, Shakira, Daniella, Verity, Lola, Sophia

CONGRATULATIONS to the girls U18 team for an outstanding weekend of tennis, winning their Group and securing promotion to Group 3 in 2024.

Results here

Full report here

boys 18u cc team (1)

18U BOYS COUNTY CUP | GROUP 2b

Friday, 3rd to Sunday, 5th March 2023
Venue |  Exeter Tennis Centre
Captains | Rob Booth & Ben Battey

Result | 3rd

Team
Callum, Rafe, Ambrose, Olivier, Taymur, Aidan, Jake, Lewis

Well done to the boys ' team who, with an outstanding performance on the final day to come third in their Group, secured their place in Group 2b.

Results here

Full report here

9u county cup girls (1)

9U GIRLS COUNTY CUP | South Group E

Saturday, 25th March
Venue | David Lloyd Southampton
Captain | Scott Holland     Assistant | Louis Davey

Result | 3rd

Team
Ophelia-Grey, Jemima, Jasmine, Nyah, Nuala

Results here

 

9u county cup boys

9U BOYS COUNTY CUP | South Group E

Sunday, 26th March
Venue | David Lloyd Southampton
Captain | Adam Glynn     Captain | Harry Lund

Result | 3rd

Team
Tylor, Samuel, Shantanu, Malachy, Edward

Results here

Full report here

8u girls

8U GIRLS COUNTY CUP | Group G

Sunday, 23rd April
Venue | David Lloyd Southampton
Captains | Debbie Hale & Catherine Lawson

Result | 2nd

Team
Elizabeth, Sophie, Nuala, Jenna

Results here

8u boys

8U BOYS COUNTY CUP | Group G

Sunday, 23rd April
Venue | David Lloyd Southampton
Captains | Debbie Hale & Catherine Lawson

Result | 4th

Team
Jack, Archie, Hugo, Thomas

Results here

14u boys bright

14U BOYS COUNTY CUP | Division 1B Play-Offs

Saturday, 29th & Sunday, 30th April
Venue | Pavilion & Avenue LTC, Hove
Captains | Rob Booth & Piers Farhang

Result | 2nd

Team
Aidan, Fred, Tom, Will, Erik Zayn

Results here

Full report here

14u girls group

14U GIRLS COUNTY CUP | Division 1 Finals (Direct Entry)

Friday, 12th to Sunday, 14th May
Venue | Nottingham Tennis Centre
Captains | Rob Booth & Richard Irwin

Result | 5th

Team
Sophia, Daniella, Iraja, Grace, Freya

Results here

Full report here

10u girls 2

10U GIRLS COUNTY CUP | South Group E

Saturday, 20th & Sunday, 21st May 2023
Venue | Sherborne Tennis Club
Captains | Scott Holland, Adam Glynn
Assistant | Adam Walker

Result | 2nd

Team
Heidi, Morgan, Lara, Scarlett and Aimee

Results here

 

10u boys cc cc page

10U BOYS COUNTY CUP | South Group E

Saturday, 20th & Sunday, 21st May 2023
Venue | Royal Wootton Bassett Tennis Club
Captains | Debbie Hale & Matt Eaton

Result | 4th

Team
Ethan, Zack, Tylor, Adam, Freddie

Results here

Full report here

11u girls news story website

11U GIRLS COUNTY CUP | Division 2d

Saturday, 17th & Sunday, 18th June
Venue | Taunton Tennis Centre
Captains | Rob Booth and Catherine Lawson

Result | 1st

Team
Poppy-Kate, Sienna, Elizabeth, Sophia, Mizuki

CONGRATULATIONS to the team for winning their Group, outstanding tennis and team spirit from the team with 4 out of 4 wins.

Results here

Full report here

11u boys cc national finals small

11U BOYS COUNTY CUP | National Finals

Friday, 7th to Sunday, 9th July
Venue | Wrexham Tennis Centre
Captain | Adam Glynn    Assistant | Louis Davey

Result | 6th

Team
Jayden, Josh, Monty, Henry, Finley, Luke

Full report here

 

county cup page

12U BOYS COUNTY CUP | Division 2C

Saturday, 16th & Sunday, 17th September 2023
Venue | Burnham-on-Sea Tennis Club
Captains | Rob Booth and Brett Townsend

Result | 1st

Team
Jayden, Josh, Solly, Monty, Jayden Elliot

CONGRATULATIONS to all on winning the Group, fantastic team effort.

Results here


 

12u girls website

12U GIRLS COUNTY CUP - Division 1 Finals (Direct Entry)

Friday, 29th September to Sunday, 1st October 2023
Venue | Nottingham Tennis Centre
Captains | Piers Farhang and Catherine Lawson

Result | 7th

Team
Poppy-Kate, Sienna, Elizabeth, Sophia, Mizuki

Results here

 


 

LTA Junior County Cup Events 2022

18U County Cup - Friday, 4th to Sunday, 6th March

Boys | Group 2B
Venue | Widnes, Lancashire
Result | 3rd
Results


 

Girls | Group 3A
Venue |  Newport, Wales
Result | 4th
Results


 

8U County Cup - Sunday, 27th March

Boys | Group G
Venue | David Lloyd Club, Southampton
Result | 3rd
Results


 

Girls | Group G
Venue | David Lloyd Club, Southampton
Result | 3rd
Results


 

9U County Cup - Sunday, 20th March - Qualifying

Boys - Group J
Result | 5th
Results


 

Girls - Group J
Result | 3rd
Results


 

14U County Cup - Qualifying - Saturday, 30th April and Sunday, 1st May

Boys - Group E
Result | 5th
Results


 

Girls - Group J
Result | 1st
Results


 

Congratulations to the girls team who won their Group and went through to the National Finals in Nottingham, 13th to 15th May.  The team had a great weekend with some tough matches and came 5th in the country.  Well done to the team.

10U County Cup - Saturday, 21st and Sunday, 22nd May - Qualifying

Boys - Group E
Result | 3rd
Results


 

Girls - Group F
Result | 4th
Results


 

11U County Cup - Saturday, 18th and Sunday, 19th June - Quaifying

Boys - Group H
Result | 5th
Results


 

Girls - Group F
Result | 2nd
Results


 

12U County Cup - Saturday, 17th and Sunday, 18th September - Qualifying

Boys - Group E
Result | 5th

Results

Captain's Report


 

Girls - Group E
Result | 2nd

Results

Captain's Report